Krmno osnovo za uspešno in donosno govedorejo predstavlja doma pridelana voluminozna krma.
Krmno osnovo za uspešno in donosno govedorejo predstavlja doma pridelana voluminozna krma.
Za dosejevanje
Za košno-pašno rabo
Za intenzivno košno rabo
Enoletna prezimna DTM
Za lažja tla
Landsberška mešanica
Za sadovnjake in vinograde
Za krmo konjev in trajno ozelenitev slabih tal
Za komunalne površine
Optimalni čas je konec marca do začetka maja. Priporočamo valjanje. Za spomladanske setve priporočamo izbor mešanic, ki ne vključujejo semena detelje ali pa je malo le-teh. V primeru poletne suše se lahko zgodi, da v posevku prevladajo detelje.
Rastline jesenske setve so bolj trpežne in rodne, zato jih bolj priporočamo. Sejemo lahko vse vrste trav in detelj ter njihove mešanice. Setev opravimo po spravilu glavnega posevka. Čeprav posevek pospravimo že junija ali julija, s setvijo ne smemo hiteti. Izkušnje so pokazale, da je optimalni čas nekje od druge polovice avgusta naprej. Takrat se že zmanjša nevarnost poletne suše in visokih temperatur, pleveli imajo manjšo konkurenčnost, pa tudi padavine so pogostejše. Na ta način lahko opravimo prvo košnjo že dober mesec po setvi. Zaradi manjše konkurenčnosti plevelov dobimo manj zapleveljeno travno rušo. V topli jeseni je lahko dovolj časa še za drugo jesensko košnjo. V primeru kasnejše setve, do konca septembra, košnje v istem letu običajno nimamo. Paziti moramo, da mešanica ne gre v prezimovanje prebujna, zato po potrebi opravimo košnjo. Jeseni in spomladi valjamo po potrebi.
Opravimo osnovno gnojenje s fosforjem in kalijem, kar je odvisno od založenosti tal. Okvirna priporočila oz. potrebe po hranilih za 4-kosni travnik in pridelek 10 t SS/ha:
Pri osnovnem gnojenju zgodaj spomladi pognojimo tudi z dušikom, običajno z NPK-gnojili ali gnojevko. Prosimo, da upoštevate okoljske omejitve gnojenja za vašo lokacijo.